WellnessPRO Club

Dla twarzyCera sucha – o czym warto pamiętać przy pielęgnacji
Cera sucha – o czym warto pamiętać przy pielęgnacji

Czy po umyciu twarzy odczuwasz uczucie ściągnięcia? Twoja skóra jest w dotyku matowa i szorstka? Sprawia wrażenie przypudrowanej? Napina się i są widoczne suche skórki, łuszczy się? Reaguje zaczerwienieniem na mydło, wodę, zmianę warunków atmosferycznych? Czasem występuje świąd oraz nie widać na niej otwartych porów? Jeśli tak to posiadasz cerę suchą – jedną z 4 typów.
 
Może ona być cechą wrodzoną lub wynikać z zaniedbania, nieprawidłowej pielęgnacji lub zanieczyszczeń powietrza i wody. Skóra sucha wytwarza mniejsze ilości sebum co sprawia, że jest w niej mniej lipidów przez co zaburzony jest ochronny płaszcz hydro-lipidowy skóry. Ucieka z niej szybciej wilgoć. Również przy zbyt niskiej zawartości wody w skórze nie funkcjonują prawidłowo enzymy umożliwiające złuszczanie naskórka przez co ten proces jest zaburzony. Warto o nią zadbać, gdyż niestety te problemy prowadzą do jej przedwczesnego starzenia się i pojawienia się szybciej zmarszczek oraz może stać się ona cerą wrażliwą. Cera sucha wymaga szczególnej uwagi, gdyż wiele czynników i zabiegów może ją podrażnić. Są to np.leki, promienie UV, stosowanie peelingów mechanicznie złuszczających naskórek, gorące i zimne powietrze, palenia papierosów, alkohol, kosmetyki na bazie alkoholu. Podstawą jej pielęgnacji jest na pewno nawilżanie i natłuszczanie skóry. Ważne jest utrzymanie odpowiedniej zawartości wody w warstwie rogowej co ułatwią to substancje higroskopijne (przyciągające wodę) oraz ograniczenie ucieczki wody z naskórka poprzez substancje hydrofobowe.
 
Jak pielęgnować suchą skórę? 
Pielęgnacja powinna odbywać się dwu kierunkowo. Najpierw warto złuszczać martwe komórki naskórka, w domu- peelingiem enzymatycznym lub w salonie -delikatnymi kwasami czy peelingiem kawitacyjnym. Następnie ważne jest stosowanie kosmetyków nawilżających- hydrofilowych i natłuszczających- hydrofobowych. Hydrofilowe zatrzymają i dostarczą wodę w warstwie rogowej skóry poprzez nawilżające składniki aktywne. Dlatego warto w składzie kosmetyków szukać takich substancji jak :kwas hialuronowy, kolagen, chitozan, sorbitol, glicerol, aminokwasy czy mocznik. Z kolei natłuszczające kosmetyki uzupełnią poziom lipidów, co zabezpieczy skórę i stworzy okluzję zatrzymując przed utratą wody ze skóry. Te kosmetyki powinny zawierać : wazelinę, parafinę, eucerynę, kwasy tłuszczowe czy ceramidy.
 
Kosmetyki dla cery suchej nie mogą zawierać alkoholu. Działa on niekorzystnie na każdy rodzaj skóry,a tym bardziej na skórę suchą. Podrażnia, wysusza, daje nieprzyjemne uczucie ściągnięcia. Należy więc wybierać kosmetyki przeznaczone wyłącznie dla skóry suchej, bez substancji podrażniających i pogarszających jej stan.
Przy skórze suchej ważne jest utrzymanie w jak najlepszej kondycji płaszcza hydro-lipidowego ochraniającego skórę – dlatego ważne jest, aby pamiętać o paru rzeczach.
Do codziennego mycia, zmycia zanieczyszczeń i makijażu należy używać letniej – nie gorącej wody, by nie zmywać płaszcza ochronnego. Warto też unikać mydła, które usuwa nie tylko zanieczyszczenia, ale również sebum, którego w przypadku suchej cery i tak jest za mało. Również zasadowy odczyn pH mydła nadmiernie wysusza skórę i może ją podrażniać. Dlatego ważne jest stosowanie toników z substancjami nawilżającymi, które przywracają prawidłowe pH skórze. Po umyciu zaś energiczne wycieranie twarzy ręcznikiem ściera z niej resztki potrzebnego tak cerze suchej- sebum. Lepiej ręcznik po prostu przykładać do twarzy punktowo , delikatnie dociskając, by wchłonął wodę.
W ciągu dnia odpowiedni będzie krem nawilżający do cery suchej, który odpowiednio ją nawilży. W jego składzie powinien być filtr UV minimum SPF 15, zabezpieczający przed niekorzystnym, mocno wysuszającym działaniem słońca. Warto o nim pamiętać latem jak i słoneczną zimą. Natomiast przed mrozem świetnie sprawdzi się półtłusty krem, który stworzy okluzje na suchej skórze.
Krem na noc powinien natłuszczać, regenerować i odżywiać skórę – to zadanie najlepiej spełnią bogate kremy odżywcze, półtłuste albo tłuste, zawierające substancje hydrofobowe.
Najodpowiedniejsze są do demakijażu są mleczka i toniki przeznaczone do cery suchej. Zawierają one odpowiednie pH i składniki aktywne. Nie naruszają one warstwy hydro-lipidowej naskórka, a nawet zostawiają delikatny ochronny film. Domowe złuszczanie naskórka warto wykonać raz w tygodniu przy pomocy peelingu enzymatycznego,który nie podrażni suchej skóry,a jego enzymu rozpuszczą zrogowaciały naskórek, a potem nałożyć maskę nawilżającą albo odżywczą.
 
Idealnie dla potrzeb cery suchej warto raz w miesiącu wybrać się na profesjonalny zabieg nawilżająco – odżywczy do salonu kosmetycznego. Tam wykwalifikowany kosmetolog dobierze odpowiedni zabieg złuszczająco- nawilżający i wykona odpowiednie czynności, które wpłyną na poprawę kondycji skóry suchej. W składzie użytych kosmetyków powinny być wspomniane wcześniej substancje hydrofobowe i hydrofilowe.
Zachęcamy do skorzystania z oferty zabiegów na twarz w naszym ośrodku https://wellnessproclub.pl/dla-twarzy/.
Codzienna dieta powinna opierać się na składnikach pełnych witamin i drogocennych olei. Warto również pamiętać o piciu wody, czyli nawilżaniu skóry od wewnątrz. Zawierają ją również owoce i warzywa, tak potrzebne do prawidłowego funkcjonowania nie tylko skóry, ale całego organizmu. Duże ilości mięsa,kawa, alkohol, słodycze, sól, ostre przyprawy sprzyja nasilaniu się objawów skóry suchej. Warto też pamiętać o drogocennych nasionach ( słonecznik, pestki dyni, migdały,orzechy nerkowca).

Więcej
artykułów

Up

Zapraszamy do WellnessPRO Club – świata piękna, relaksu i zdrowego stylu życia.

WellnessPRO Club

ul. Aroniowa 6, Lublin
www.wellnessproclub.pl

tel. 81 473 63 06
e-mail: wellnessproclub@wp.pl
fb: Wellnesspro Club