Kwas laktobionowy jest głównym przedstawicielem polihydroksykwasów, czyli łagodniejszych, lecz bardzo skutecznych kwasów. Pod względem chemicznym jest to połączenie glukonolaktu z cukrem galaktozą, a pozyskuje się go w wyniku utleniania laktozy.
Działanie kwasu laktobionowego jest wszechstronne: przyspiesza proces gojenia ran, wzmacnia barierę naskórkową, działa nawilżająco poprzez wiązanie wody w naskórku oraz zapobiega jej utracie poprzez stworzenie okluzji. Działa przeciwstarzeniowo dzięki antyoksydacyjnemu działaniu, hamuje posłoneczne uszkodzenia skóry. Podczas jego stosowania nie ma zaczerwienienia, świądu czy pieczenia typowego dla innych hydroksykwasów.
Jego stosowanie zaleca się przy trądziku różowatym i cerze naczyniowej. Redukuje on zaczerwienienie oraz wzmacnia naczynia krwionośne.
Zaczerwienienie spowodowane jest najczęściej kruchością naczyń, które obkurczają się i rozszerzają pod wpływem różnych czynników m.in. emocji, temperatury czy stresu. Z czasem może to prowadzić do pękania naczynek. Tym zmianom dosyć często towarzyszy skóra sucha i odwodniona.
Natomiast trądzik różowaty charakteryzuje się występowaniem wykwitów rumieniowych oraz grudkowo-krostkowych. Szczególnie na nosie , policzkach, podbródku i czole. Zaczerwienie się nasila na skutek np. wypicia ciepłej i mocnej kawy,stresu, gorącego posiłku, silnego wiatru, drażniących preparatów do skóry.
W dermatologii kwas laktobionowy jest stosowany w preparatach przy chorobach takich jak trądzik różowaty, łuszczyca czy łojotokowe zapalenie skóry.
Przeciwwskazaniami do jego stosowania są m.in. aktywne choroby skórne wirusowe, bakteryjne czy grzybicze, nowotwory skóry, rany, przerwanie ciągłości naskórka, świeże blizny, ciężkie postacie trądziku pospolitego, ciąża oraz karmienie piersią.